مزاج خود را چگونه بشناسیم؟

مزاج خود را چگونه بشناسیم؟

انسان با گذشت زمان به تدریج با قدرت معجزه آسای گیاهان در درمان بیماری ها و امراض اشنا و انها را بکار بست٬ اما باید دانست که گرچه گرایش به استفاده از داروهای گیاهی طی چند دهه اخیر رواج بیشتری پیدا کرده ولی عوارض ناشناخته ان تهدید جدی برای مصرف خودسرانه و بیش از حد مزاج انها محسوب میشود.

مزاج چیست؟

مزاج ، کیفیتی است که از واکنش متقابل اجزای ریز مواد متضاد بوجود میاید . در این واکنشهای متقابل بخش زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از ماده یا مواد مختلف با هم می امیزند ٬‌ از این امیزش و تاثیر٬کیفیت متشابهی حاصل میشودکه ان را مزاج مینامند . خوراکیها پس از تغییراتی که در جهاز هاضمه پیدا میکنند٬‌ داخل کبد شده و در انجا پخته شده به صفرا ٬‌ خون ٬ بلغم وسودا تبدیل میشوند . صفرا چون افتاب طبعی گرم و خشک دارد . خون چون هوا گرم و تر است . بلغم مانند اب سردو تر است . سودا مانند خاک سردو خشک است. صحت و سلامت بدن ما به این چهار خلط بستگی دارد. گاهی یک غذا ممکن است برای فردی مفید ولی همان غذا ممکن است برای فرد دیگر مضر باشد.افراد ازنظر نوع مزاج به چهار دسته تقسیم می شوند:صفراوی -سوداوی-بلغمی – دموی

صفراوی مزاج ها

افرادی فعال٬بدبین و گوشه گیر هستند. باریک اندام و بلندقد با نیم رخی موزون٬ چهره ای مستطیل شکل مایل به مربع بوده و افرادی دقیق و وسواسی می باشند.افراد صفراوی مزاج دارای نشانه ها و حالاتی نظیر سردرد٬ سفیدی چشم ٬ سیاهی رفتن چشم٬ تلخ شدن دهان٬تشنگی٬ترش کردن گلو ٬سوزش جگر٬ خشکی لب٬زردی رنگ ادرار تمایل زیاد به آب یخ ٬تندخویی٬تهوع و گزگزشدن پوست می باشندکه علت آن غذاهای چرب و شیرینی است که افراد صفراوی مزاج مصرف می کنند.

خوراکی های مفید برای این افراد عبارتنداز: 

انار٬شاتوت٬زرشک٬تمشک٬زردآلو٬هلو٬خیار٬کاهو٬هویج٬روغن زیتون٬کنجد٬سیب٬گلابی٬عدس٬ماش٬اسفناج٬گوشت گوساله٬خروس٬ماهی٬ماست وغیره.

خوراکی های مضر برای این افراد عبارتنداز:

ماکارونی٬سیر٬آش رشته و شیرینی. این افراد باید از پرخوری پرهیز و بعداز غذای مختصردوباره غذا بخورند.

سودایی مزاج ها

چهره ای شکسته و کشیده ٬ جمجمه های بزرگ و پیشانی بلند دارند و اصولاً فعالیت در نزد این افراد ذاتی می باشد.سودایی مزاج ها بیشتر در عالم خیال و رویا سیر می کنند.به طور کلی سودایی مزاحها افرادی باریک اندام و سپیده چهره٬ مضطرب٬ ناراضی و بدبین می باشند. سوداوی مزاجها دارای حالت و نشانه های ذیل می باشند:طعم دهانشان شور می شود. بوی عفونت دهان داشته و کابوس می بینند٬ دچار افسردگی٬خستگی٬خودخوری٬فکر زیاد٬لاغری و بی نشاطی و یبوست شدید می باشند. دارای سوزش معده٬خارش زیاد بدن وترک خوردگی ‍پوست هستند. علت : غذاهای مانده ٬ بیات ٬ شور و نمک سودا را زیاد می کند.

خوراکی های مفید برای سوداوی مزاح ها عبارتنداز:

گوشت بره ٬ مرغ فربه٬تخم مرغ٬گندم٬لوبیا٬سوپ جو٬توت ٬ انجیر٬خرما ٬زعفران و غیره.

غذاهای مضر برای این افراد عبارتند از:

عدس ٬نوشابه با غذا٬ماهی دودی٬غذای مانده و بیات ٬نمک سود٬خیارشور٬گوشت پیر٬پنیر و غیره.

دموی مزاج ها :

افرادی پرحرارت٬پرتحرک و فوق العاده فعال می باشند هرگز آرام نمیگرند.

خوراکی های مفید برای این افراد عبارتند از:

ترشی ٬ شاتوت٬زرشک٬لیموترش٬آب نارنج٬سوپ جو٬ نان جو٬سبزی٬گوشت بره و گوساله و ماهی٬برنج وغیره.

غذاهای مضر برای این افراد عبارتنپ از:

  ‌بادمجان ٬ غذاهای نشاسته ای ٬آب یخ و شیرینی.

بلغمی مزاجها :

افرادی خوش بین٬آرام و صوبر بوده و به لذاید منفعت مادی علایق فراوان دارند.به طورکلی بلغمی مزاج ها افراد چاق ٬ چهره ای گرد و حجیم ٬خوش برخورد٬خونسرد٬کندذهن و سست عنصر می باشند.

کسانی که سردی زیاد بخورند بلغم در آنها فعال می شود و زیر چشم آنها پف کرده و مزه دهانشان ترش می شود.این افراد هنگامی که از خواب بیدار می شوند دچار تپش قلب می شوند.

خوراکی های مفید برای این افراد عبارتند از:

گوشت شتر٬گوسفند٬کبوتر٬گنجشک٬ادویه هایی نظیر هل٬موسیر٬زیره.گندم ٬نخود٬رازیانه٬گردو ٬کلم و غیره.

غذاهای مضر برای این افراد عبارتند از:

لبنیات٬ترشی٬سیب زمینی٬عدس٬گوشت گاو ٬گوساله و گوشت سفید٬چای ٬قهوه و غیره.

نکته

‌یک روش ساده برای شناخت مزاج این است که صبح هنگامی که از خواب بیدار شدید دقت کنید اگر دهانتان تلخ بود مزاجتان صفراوی و اگر دهانتان شیرین بود٬مزاجتان دموی و اگر دهانتان ترش بود بلغم و چنانچه دهانتان شور بود سودا غلبه نموده است.

اگر فردی آرام٬ترسو٬خونسرد٬بی حال و چرتی هستید طبع سردی داریدو اگر ناآرام٬خشمگین٬نترس٬حرارتی و آتشین مزاج هستیدطبع گرمی دارید.

اگر دارای رنگ موی روشن٬دهان ترش مزه ٬مزاج بلغمی و رنگ چهره مایل به سفیدی هستید سردمزاج و اگر دارای رنگ موی سیاه بوده و پرتحرک هستید دارای مزاج گرم هستید.

اگر از هوای سرد زمستان خوشتان می آید و دوست دارید آب بسیار سرد و بخ بخورید گرم مزاج و اگراز فصل تابستان و گرما خوشتان می آید و دوست دارید آب را معمولی وخنک بخورید آدم سرد مزاجی هستید.

اگر خوراکی هایی با طبع گرم مثل عسل بخورید و سر و صورتتان جوش بزند طبع شما گرم ولی اگر پس از خوردن خوراکی های گرم ٬سر و صورتتان جوش نمی زند و حال بهتری پیدا می کنید سرد مزاح هستید.

اگر تمایل به یک جا ماندن دارید و اهل سفر نیستید آدم سرد مزاجی هستید و اگر از یک جا ماندن خسته و پیوسته دوست دارید بگردید و آرام و قرار ندارید و بی تابید آدم گرم مزاجی هستید.

اگر دارای رنگ موی قهوه ای ٬دهان شیرین٬رنگ چهره سفید مایل به سرخی ٬ دقیق و مزاج گرم تر هستید دارای مزاجی متعادل هستید.

One thought on “مزاج خود را چگونه بشناسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید